Congratulations Class of 2016 !
Student | Scholarship |
Brian Adames | Joyce Lazdauskas Memorial Award,Oscar Wegman Memorial Awards |
Alicia Ademi | Morley School Scholarship Award |
Austin Adil | Gretchen Kelly Honor Award |
Kris Agolli | Oscar Wegman Memorial Awards,Roger W. Wishart Memorial Scholarship |
Sara Aguilar | Citizens Scholarship Awards,Webb School PTO Award |
Alyssa Ajodhi | Wethersfield Country Club Awards |
Natalie Albrecht | Citizens Scholarship Awards |
Madison Albright | Ruby Wegman Memorial Awards |
Lauren Arienzale | Ruby Wegman Memorial Awards |
Christopher Ayers | Wethersfield Country Club Awards |
Claudia Barone | Wethersfield Country Club Awards |
Alexander Bartis | Oscar Wegman Memorial Awards |
Briley Bartone | Debra Ann Gattinella-Kurys Memorial Award |
Alexandra Berry | Chartwell Dining Service Awards |
Cassidy Bourassa | Wethersfield Clerical, Secretarial & Paraprofessional Chapter Local 2001 Award |
Andrea Bucknam | Patricia Pac and Paul Letendre Award |
Summer Budaj | Wethersfield High School Soccer Boosters Award |
Matthew Burwell | Ruby Wegman Memorial Awards |
Jeffrey Buysse | John Miller Award-Male |
Dilan Cabral | Citizens Scholarship Awards |
Jonathan Caraballo | Wethersfield Country Club Awards |
Lauren Cardenas | Marcia Neville Doohen Memorial Award |
Rachel Caruk | Patrick & Linda Proctor Award for Education |
Alexandria Casertano | Social Work Scholarship Award |
Veronica Catricala | Wethersfield Country Club Awards |
Lillian Ciarletto | Robert D. Burstein Memorial Award |
Matthew Colangelo | Donald F. Fote Jr. Memorial Award |
Zachary Confalone | Nancy D'Amelio Memorial Music Award |
Lauren Contenta | Wethersfield Country Club Awards |
Jemar Cooper | Coldwell Banker Residential Brokerage Award,Oscar Wegman Memorial Awards |
Taylor Corazzo | Highcrest Elementary School PTO Award |
Austin Cronkhite | Survivors of '53 |
Leiah Cutkomp | Citizens Scholarship Awards |
Abigail Davis | Pescatello Family Soccer Scholar-Athlete Award |
Dionna Davis | Daniel, George and Michael D'Esopo Memorial Awards |
Christina DeAngelo | Highcrest School Staff Award in Honor of "Leslie" Coursey,Wethersfield Federation of Teachers Award |
Emma Detrick | Citizens Scholarship Awards |
Zoe Direnzo | Joseph Hallisey Honor Award |
Carter Dizes | Matthew Scott Crane Memorial Scholarship for Basketball |
Andrew Dowd | Ruby Wegman Memorial Awards |
Patrick Dowd | Ruby Wegman Memorial Awards |
Veronika Dubil | Citizens Scholarship Awards |
David Edwards | Oscar Wegman Memorial Awards |
Stephanie Emmanuel | Arthur and Margaret D'Onofrio Memorial Award |
Kristina Ercolani | Silas Deane Middle School PAC Award |
Megan Fabi | Wethersfield Country Club Awards |
Christina Faienza | Dollars for Scholars Flower Box Award |
Rosmarie Faienza | Village Pizza Award |
Taylor Fanelli | Civitan Club Award |
Vincent Fazio | Citizens Scholarship Awards |
Kristina Feliciano | Matthew Scott Crane Memorial Scholarship for Basketball |
Margaret Fitzpatrick | Wethersfield High School Parent-Teacher-Student Association Award |
Katherine Flynn | Paul D. & Eleanor O. Standish Memorial Award |
Sophie Fortunato | Citizens Scholarship Awards |
John Foster | Ruby Wegman Memorial Awards |
Pierre Franklin | Kahn Companies Award |
Taylor Galusha | Citizens Scholarship Awards |
Dareca Garib | Carol F. Autorino Memorial Award |
Taylor Garrey | GFWC Newington/Wethersfield Women's Club |
Sawyer Gaunt | James McHugh Memorial Award,Oscar Wegman Memorial Awards |
Ian Gingrave | Citizens Scholarship Awards |
Madison Giolito | Brendan Murphy Memorial Award |
Lewis Glynn | Citizens Scholarship Awards |
Abigail Gothers | Domenica Elisa Heinimann Torrance Memorial Award |
Brenden Griffith | Hanmer Elementary PTO Award |
Peter Hahn | Winifred Piper Memorial Award,Dr. Philip T. Sehl Memorial Award |
Destini Hall | Arthur & Helen M. Watson Memorial Award |
Joshua Halla | Charles Wright School PTO Award |
William Hart | Laurent and Bronya Fortin Memorial Award |
Natalie Heavren | Earle R. Munroe Memorial Scholarship Award |
Jacob Hickey | Mikey's Place Award in Memory of William and Joanne Huffman |
Rebecca Hine | Citizens Scholarship Awards |
Megan Hoisl | Jackie Spellman Memorial Award |
Meagan Humphrey | Wethersfield Country Club Awards |
Nick Huynh | David Dolge Memorial Award |
Alexis Irizarry | Marie C. Perry Memorial Award |
Jacob Johnson | Citizens Scholarship Awards |
Taylor Jones | Citizens Scholarship Awards |
Nicholas Kallajian | Peter Beaudin Memorial Award |
Laura Kelly | Angela Spaneas Nash Award |
Jacqueline Klepinger | Felix and Emily Babel Memorial Award,Ruby Wegman Memorial Awards |
Tate Knapp | Richard M. Keane Memorial Award |
Leonie Koellmer | Ruby Wegman Memorial Awards |
Ildi Koni | Wethersfield George D. Ritchie Soccer Club Award - Paul Glasson Memorial Award,Wethersfield Country Club Awards |
Hazim Korkutovic | Daniel G. Spaneas Memorial Award |
Alan Ky | Claudette and Jim Magennis Memorial Award |
Katherine Lamberti | Citizens Scholarship Awards |
Paige Landers | Wethersfield Country Club Awards |
Stavon Lassiter | Citizens Scholarship Awards |
Benjamin Lepo | Citizens Class of 1972 |
Amy Lewis | Dollars for Scholars Sunshine Laundry Award,Oscar Wegman Award |
Brendan Livingston | Mike Orsini Memorial Scholarship |
Rachel Llorens | Ruby Wegman Memorial Awards |
Caroline Logozzo | David Dolge Memorial Award |
Barbara Lombardo | Emerson Williams Staff Scholarship Award |
Leah MacFarlane | Ruby Wegman Memorial Awards |
Anthony Machado | David Hill Memorial Award |
Jessica MacLean | Chartwell Dining Service Awards |
Jack Malizia | Emerson Williams School PTO Award |
Christopher Manousos | Heimgartner Family Memorial Award |
Matthew Marena | Wethersfield Country Club Awards |
Mitchell Marena | Citizens Class of 1961 |
Julia Martin | American Legion Auxiliary Bourne Keeney Award |
Melissa Matarazzo | Laurent and Bronya Fortin Memorial Award |
Cameron McFarlane | Citizens Scholarship Awards |
Hannah McKee | Wethersfield Country Club Awards |
Sydney Mercier | Anthony and Elisa Gulioso Memorial Award |
Abigale Monasterial | Stuart Hochschild Scholarship Award |
Alexa Morreale | Harriet Milvae Memorial Award |
Alex Morris | Ruby Wegman Memorial Awards |
Grace Nichols | John Miller Award-Female |
Ansley Nix | Warren and Charlotte Willsey Memorial Award |
Melani Norsigian | Wethersfield George D. Ritchie Soccer Club Award- Peter J. Krusiewicz Memorial Award |
Daniel O'Brien | Oscar Wegman Memorial Awards |
Rachel Ocasio | Hanmer Elementary Staff Cheer Award |
Madelyn O'Connor | Wethersfield High School Instrumental Music Boosters Award |
Hailey Olesen | Morris "Moe" Sangiacomo Memorial Award |
Mariana Oliveira | C. Frank Bayek Memorial Award |
Hayley Orkins | Enid Kupper Memorial Award |
Meghan Orkins | Richard and Susan Ellis Memorial Award |
Kishan Patel | Thomas P. Watson, Jr. Memorial Award,Wethersfield School Football |
Carissa Peckrul | Harvey and Maybelle Fuller Memorial Award |
Ariana Persson | Michael Baio Memorial Award |
Navarre Pratt | Dollars for Scholars Past President's Award ,Wethersfield Football Boosters Award |
Michaela Ranniello | Linda F. Klapatch Memorial Award |
Joseph Ringrose | Citizens Scholarship Awards |
Jose Rivera | Coldwell Banker Residential Brokerage Award,Wethersfield Country Club Awards |
Gabriela Rizzo-Velez | Daniel, George and Michael D'Esopo Memorial Awards |
Nasilda Sadik | Bobby Sullivan Memorial Award |
Stacy Santa Cruz | Thomas C. Milvae Memorial Award |
Gina Santapaola | Ruby Wegman Memorial Awards |
Venezio Santoro | Susan M. Fennelly Scholarship Award,Dr. Richard and Lucille Zanini Scholarship |
Jessie Sanzo | Mikey's Place Award in Memory of Michael James Daversa |
Gianna Scandura | Citizens Scholarship Awards,Wethersfield Country Club Awards |
Daniel Schroeder | Oscar Wegman Memorial Awards |
Taylor Scutari | Wethersfield Country Club Awards |
Ingela Shannahan | Ferguson Scholarship Award |
Brianna Shive | Doris Marianella Memorial Award |
Melissa Sidote | Wethersfield Country Club Awards |
Diana Sitnik | Oscar Wegman Memorial Awards,Wethersfield Seniors Club Award |
Jacob Skowronek | Citizens Scholarship Awards |
Devon Smith | Wethersfield High School Football Boosters Award |
Gabriella St. Pierre | Darlene and John Oblak Award |
Eric Stefano | Highcrest School Staff Award in Honor of Louise Lefebvre |
Colin Stewart | Oscar Wegman Memorial Awards,Wethersfield Alumni-Philip C. Cahill Memorial Award |
Maura Stickley | The Shults Family Scholarship |
Luke Surawski | Citizens Scholarship Awards |
Meaghan Szilagyi | Citizens Scholarship Awards |
Zaid Tahir | Oscar Wegman Memorial Awards |
Rongwei Tan | Thomas and Bev Lasher Memorial Award |
Alyssa Tonucci | Elizabeth Catarius Scholarship Award |
Ana Iris Torres | Daniel, George and Michael D'Esopo Memorial Awards |
Michael Trinh | Hallisey & D'Agostino Award,Wethersfield Country Club Awards |
Amina Turkovic | Charles Wright School Staff Award |
Colin Tyler | Wethersfield High School Football Boosters Award |
Gianmarco Venditti | Alan R. Murray Memorial Scholarship Award |
Brian Vieira | Wethersfield High School Soccer Boosters Award-Male |
Victoria Walters | Corpus Christi Home & School Association Award |
Megan Ward | Edward W. Higgins Memorial Award,Wethersfield Country Club Awards |
Allison Weed | Citizens Scholarship Awards |
Joanna Williams | Citizens Scholarship Awards |
Richard Williams | Dr. William Storms Memorial Award,Wethersfield High School Football Boosters Award |
Matthew Wilson | Bob and Pat Sullivan Memorial Award |
Eric Wright | Speridon "Pete" Leppones Memorial Award |
Karol Wroblewski | Neil Esposito Memorial Award |
Maria Zelez | Dolly LaCava Memorial Scholarship Award |